Przejdź do głównej zawartości

Nagroda Pulitzera 2013 + lista laureatów od 1918 r.Z dwutygodniowym poślizgiem, bo mi umknęło, ale informuję, że 15 kwietnia przyznano Nagrody Pulitzera. Laureatem w kategorii "Fiction" został Adam Johnson za powieść "Syn zarządcy sierocińca" ("The Orphan Master's Son"). W uzasadnieniu werdyktu jury działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia stwierdziło, że jest to „kunsztownie napisana powieść, która zabiera czytelnika w pełną przygód podróż w głąb totalitarnej Korei Północnej i do najskrytszych zakamarków ludzkiego serca”. Książka wyszła także po polsku, wydana w styczniu przez Świat Książki.

Warto też odnotować nagrodę w kategorii "Biography or Autobiography" - otrzymał ją Tom Reiss za książkę "The Black Count. Glory, Revolution, Betrayal and the Real Count of Monte Christo" ("Czarny hrabia. Chwała, rewolucja, zdrada i prawdziwy hrabia Monte Christo"). Jest to biografia Tomasza Aleksandra Dumasa, generała armii francuskiej, syna markiza de Pailleterie i czarnoskórej niewolnicy Cessette Dumas, ojca pisarza Aleksandra Dumasa. Przekład ukaże się jesienią w Wydawnictwie Literackim.

Z tej okazji odpalam też na stałe jako ciekawostkę/ściągawkę


z uwzględnieniem ich polskich wydań. Takiej listy chyba w Internecie po polsku nie ma. Swoją zrobiłem już dość dawno, w zeszłym roku uzupełniłem, obecnie podpinam na stałe w menu bloga. Niech sobie będzie.


Komentarze

 1. Ciekawe, kiedy zapada decyzja o przyznaniu tych nagród. Nie wiem, czy nie zainspirowały ich ostatnie wydarzenia koreańskie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobre pytanie. Osobiście jestem skłonny zgodzić się, że jedno mogło mieć z drugim związek. Aje kiedy zapada decyzja o Nagr. Pulitzera - nie wiem; próbowałem to wyszperać, ale bez skutku.

   Usuń
 2. Witam Ciebie bardzo serdecznie i wiosennie.Miło i przyjemnie tu u Ciebie.Jeśli pozwolisz rozgoszczę się na dłużej.Ciebie w wolnej chwili zapraszam w odwiedziny do Dobrych Czasów.Pozdrawiam majowo i kolorowo.J.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz