Przejdź do głównej zawartości

Jedyna Polska Lista Laureatów i Finalistów Pulitzer Prize For Fiction





Jest to jedyne w polskim Internecie kompletne i co roku aktualizowane
zestawienie Laureatów i Finalistów Nagrody Pulitzera w kategorii Fikcja 
(“Pulitzer Prize for Fiction”, do 1947 r. jako "Pulitzer Prize for Novel").
  • Tytuły tylko po angielsku - brak polskiego wydania
  • Tytuły pogrubione, po polsku i po angielsku - jest polskie wydanie
  • Tytuły pogrubione i zielone, po polsku i po angielsku - tę książkę czytałem, przeważnie obok jest link do recenzji)
Finalistów (razem z laureatami - nie wcześniej) ogłasza się od 1980 r.

Oryginalna lista oraz opisy uzupełniające (w moim tłumaczeniu) pochodzą z Wikipedii.

Wiadomości o polskich wydaniach czerpałem z katalogu Biblioteki Narodowej (oraz pomocniczo z Biblionetki, Goodreads, LubimyCzytać). W przypadku nagrodzonych zbiorów opowiadań wskazuję polskie zbiory opowiadań laureata, ale należy mieć na uwadze z reguły odmienną zawartość zbiorów wydawanych u nas i po tamtej stronie oceanu.

Tytuły polskich wydań są pogrubione dla przejrzystości. Pozostawienie tytułu oryginalnego oznacza brak polskiego przekładu. Tytuł na zielono oznacza książkę przeze mnie przeczytaną, niektóre też zaopatrzone są w linki do recenzji.

Lista jest aktualizowana co roku (nagrody przyznawane są w kwietniu). Gdyby zaś ktoś odnalazł polskie wydanie nie uwzględnione w zestawieniu - proszę o kontakt (mail, komentarz).

Skąd w ogóle to zestawienie - wyjaśniam w tym tekście.

Warto też przejrzeć posty z tagiem "Nagroda Pulitzera".



PULITZER PRIZE FOR FICTION 1917-

2020
Miedziaki (Nickel Boys), Colson Whitehead
Finaliści:
The Topeka School, Ben Lerner
The Dutch House, Ann Patchett

2019
The Overstory,  Richard Powers
Finaliści:
Wierzyliśmy jak nikt (The Great Believers), Rebecca Makkai
Nigdzie indziej (There There), Tommy Orange

2018
Marny (Less), Andrew Sean Greer
Finaliści:
The Idiot, Elif Batuman
In the Distance, Hernan Diaz

2017
Kolej podziemna (The Underground Railroad), Colson Whitehead
Finaliści:
Imagine Me Gone, Adam Haslett
The Sport of Kings, C. E. Morgan

2016
Sympatyk (The Sympathizer), Viet Thanh Nguyen
Finaliści:
Get in Trouble: Stories, Kelly Link
Maud's Line, Margaret Verble

2015
Światło, którego nie widać (All The Light We Cannot See), Anthony Doerr
Finaliści:
Let Me Be Frank with You, Richard Ford
The Moor's Account, Laila Lalami
Lovely, Dark, Deep, Joyce Carol Oates  

2014
Szczygieł (The Goldfinch), Donna Tartt
Finaliści:
Syn (The Son), Philipp Meyer (recenzja)
The Woman Who Lost Her Soul, Bob Shacochis

2013
Syn zarządcy sierocińca (The Orphan Master's Son), Adam Johnson
Finaliści:
What We Talk About When We Talk About Anne Frank, Nathan Englander
Dziecko śniegu (
The Snow Child), Eowyn Ivey

2012
Nagrody nie przyznano.
Finaliści:
Train Dreams, Denis Johnson
Swamplandia! (Swamplandia!), Karen Russell
Blady król (The Pale King), David Foster Wallace (pośmiertnie)

2011
Zanim dopadnie nas czas (A Visit From the Goon Squad), Jennifer Egan (recenzja)
Finaliści:
The Privileges, Jonathan Dee
Kiedy ulegnę (The Surrendered), Chang-rae Lee

2010
Majsterka (Tinkers), Paul Harding (recenzja)
Finaliści:
In Other Rooms, Other Wonders, Daniyal Mueenuddin
Love in Infant Monkeys, Lydia Millet

2009
Okruchy codzienności/Olive Kitteridge (Olive Kitteridge), Elizabeth Strout
Finaliści:
All Souls, Christine Schutt
The Plague of Doves, Louise Erdrich

2008
Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao (The Brief Wondrous Life of Oscar Wao), Junot Díaz
Finaliści:
Shakespeare's Kitchen, Lore Segal
Drzewo dymu (Tree of Smoke), Denis Johnson

2007
Droga (The Road), Cormac McCarthy
Finaliści:
After This, Alice McDermott
The Echo Maker, Richard Powers

2006
March (March), Geraldine Brooks
Finaliści:
The Bright Forever, Lee Martin
Marsz (The March), E. L. Doctorow (recenzja)

2005
Gilead (Gilead), Marilynne Robinson
Finaliści:
An Unfinished Season, Ward Just
War Trash, Ha Jin

2004
Znany świat (The Known World), Edward P. Jones
Finaliści:
American Woman, Susan Choi
Evidence of Things Unseen, Marianne Wiggins

2003
Middlesex (Middlesex), Jeffrey Eugenides
Finaliści:
Servants of the Map: Stories, Andrea Barrett
You Are Not a Stranger Here, Adam Haslett

2002
Koniec Empire Falls (Empire Falls), Richard Russo (recenzja)
Finaliści:
Korekty (The Corrections), Jonathan Franzen (recenzja)
John Henry Days, Colson Whitehead

2001
Niesamowite przygody Kavaliera i Claya (The Amazing Adventures of Kavalier & Clay)Michael Chabon
Finaliści:
Blondynka (Blonde), Joyce Carol Oates
The Quick and the Dead, Joy Williams

2000
Tłumacz chorób (Interpreter of Maladies), Jhumpa Lahiri
Finaliści:
Close Range: Wyoming Stories, Annie Proulx
Oczekiwanie (Waiting), Ha Jin

1999
Godziny (The Hours), Michael Cunningham
Finaliści:
Cloudsplitter, Russell Banks
Biblia jadowitego drzewa (The Poisonwood Bible), Barbara Kingsolver

1998
Amerykańska sielanka (American Pastoral), Philip Roth
Finaliści:
Bear And His Daughter: Stories, Robert Stone
Podziemia (Underworld), Don DeLillo (recenzja)

1997
Martin Dressler: Opowieść o amerykańskim marzycielu (Martin Dressler: The Tale of an American Dreamer), Steven Millhauser
Finaliści:
Manikin, Joanna Scott
Otwarte przestworza i inne opowiadania (Unlocking the Air and Other Stories), Ursula K. Le Guin

1996
Independence Day by Richard Ford
Finaliści:
Mr. Ives' Christmas, Oscar Hijuelos
Teatr Sabata (Sabbath's Theater), Philip Roth

1995
Kronika ryta w kamieniu (The Stone Diaries), Carol Shields
Finaliści:
The Collected Stories, Grace Paley [wybrane opowiadania tej autorki ukazały się po polsku w zbiorze Gdzie indziej]
Po to żyłem (What I Lived For), Joyce Carol Oates

1994
Kroniki portowe (The Shipping News), E. Annie Proulx (recenzja)
Finaliści:
The Collected Stories, Reynolds Price
Operacja Shylock (Operation Shylock: A Confession), Philip Roth

1993
A Good Scent from a Strange Mountain by Robert Olen Butler
Finaliści:
At Weddings And Wakes, Alice McDermott
Czarna topiel (Black Water), Joyce Carol Oates

1992
Tysiąc akrów (A Thousand Acres), Jane Smiley (recenzja)
Finaliści:
Jernigan, David Gates
Lila: Rozprawa o moralności (Lila: An Inquiry into Morals), Robert M. Pirsig
Mao II (Mao II), Don DeLillo

1991
Rabbit At Rest, John Updike
Finaliści:
Mean Spirit, Linda Hogan
Rzeczy, które nieśli/Krzycz kiedy milczą anioły (The Things They Carried), Tim O'Brien

1990
Mambo Kings śpiewają o miłości (The Mambo Kings Play Songs of Love), Oscar Hijuelos
Finaliści:
Billy Bathgate (Billy Bathgate), E. L. Doctorow (recenzja)

1989
Lekcje oddychania (Breathing Lessons), Anne Tyler
Finaliści:
Where I'm Calling From, Raymond Carver

1988
Umiłowana (Beloved), Toni Morrison
Finaliści:
Persian Nights, Diane Johnson
That Night, Alice McDermott

1987
A Summons to Memphis, Peter Taylor
Finaliści:
Raj (Paradise), Donald Barthelme
Whites, Norman Rush

1986
Na południe od Brazos (Lonesome Dove), Larry McMurtry (recenzja)
Finaliści:
Przypadkowy turysta (The Accidental Tourist), Anne Tyler
Continental Drift, Russell Banks

1985
Sprawy zagraniczne (Foreign Affairs), Alison Lurie
Finaliści:
I Wish This War Were Over, Diana O'Hehir
Leaving The Land, Douglas Unger

1984
Chwasty (Ironweed), William Kennedy
Finaliści:
Katedra (Cathedral), Raymond Carver
Wielka draka (The Feud), Thomas Berger

1983
Kolor purpury (The Color Purple), Alice Walker
Finaliści:
Obiad w restauracji dla samotnych (Dinner at the Homesick Restaurant), Anne Tyler
Rabbis and Wives, Chaim Grade

1982
Jesteś bogaty, Króliku (Rabbit Is Rich), John Updike
Finaliści:
Na powitanie dnia (A Flag for Sunrise) Robert Stone
Dom nad jeziorem smutku (Housekeeping), Marilynne Robinson

1981
Sprzysiężenie głupców/osłów (A Confederacy of Dunces), John Kennedy Toole (pośmiertnie)
Finaliści:
Godric, Frederic Buechner
Do zobaczenia jutro (So Long, See You Tomorrow), William Maxwell

1980
Pieśń kata (The Executioner's Song), Norman Mailer
Finaliści:
Ptasiek (Birdy), Wiliam Wharton
Cień pisarza (The Ghost Writer), Philip Roth

1979
The Stories of John Cheever, John Cheever [Wybrane opowiadania tego autora ukazały się po polsku w tomach Wykształcona Amerykanka, Cnotliwa Klaryssa, Miasto pogrzebanych nadziei, Miłosna ballada i Włamywacz z Shady Hill]

1978
Elbow Room, James Alan McPherson

1977  [Nagrody nie przyznano. Jury kategorii Fikcja zarekomendowało wyróżnienie powieści Normana MacLeana A River Runs Through It,  lecz wbrew tej opinii zarząd Nagrody zdecydował się nie przyznać Nagrody w tej kategorii. Równolegle Nagrodę Specjalną przyznano powieści Korzenie (Roots) Alexa Haleya (McDowell, Edwin. "Publishing: Pulitzer Controversies". The New York Times, 11 May 1984: C26.)]

1976
Dar Humboldta (Humboldt's Gift), Saul Bellow

1975
Gettysburg (The Killer Angels), Michael Shaara

1974
[Nagrody nie przyznano. Jury kategorii Fikcja zarekomendowało wyróżnienie powieści Thomasa Pynchona Tęcza Grawitacji (Gravity's Rainbow), lecz wbrew tej opinii zarząd Nagrody zdecydował się nie przyznać Nagrody w ogóle (McDowell, Edwin. "Publishing: Pulitzer Controversies". The New York Times, 11 May 1984: C26.)]

1973
The Optimists Daughter, Eudora Welty

1972
Angle of Repose, Wallace Stegner

1971
[Nagrody nie przyznano. Komisja podsunęła zarządowi Nagrody trzy powieści: Losing Battles Eudory Welty, Planeta pana Sammlera Saula Bellowa oraz The Wheel of Love Joyce Carol Oates. Zarząd wszystkie trzy odrzucił i zrezygnował z przyznania nagrody (Fischer, Heinz-Dietrich. The Pulizer Prize Archive, Volume 10, "Novel/Fiction Awards 1917-1994". Munich: K.G. Saur, 1994. LX-LXI.)]

1970
Zły charakter (The Collected Stories of Jean Stafford), Jean Stafford

1969
Dom utkany ze świtu (House Made of Dawn), Navarre Scott Momaday

1968
Wyznania Nata Turnera (The Confessions of Nat Turner), William Styron

1967
Fachman (The Fixer), Bernard Malamud

1966
Collected Stories, Katherine Anne Porter [Wybrane opowiadania z tego zbioru ukazały się po polsku w tomach Biały koń, biały jeździec i Wino po południu]

1965
The Keepers Of The House, Shirley Ann Grau

1964
[Nagrody nie przyznano]

1963
Koniokrady (The Reivers), William Faulkner (pośmiertnie)

1962
Oścień smutku (The Edge of Sadness), Edwin O'Connor

1961
Zabić drozda (To Kill a Mockingbird), Harper Lee (recenzja)

1960
Advise and Consent, Allen Drury

1959
Podróże Jaimiego McPheetersa (The Travels of Jaimie McPheeters), Robert Lewis Taylor

1958
A Death In The Family, James Agee (pośmiertnie)

1957
[Nagrody nie przyznano. Jury kategorii Fiction zarekomendowało wyróżnienie powieści Elizabeth Spencer The Voice at the Back Door, lecz wbrew tej opinii zarząd Nagrody zdecydował się nie przyznać Nagrody w ogóle. (McDowell, Edwin. "Publishing: Pulitzer Controversies". The New York Times, 11 May 1984: C26.)]

1956
Andersonville (Andersonville), MacKinlay Kantor

1955
Przypowieść (A Fable), William Faulkner

1954
[Nagrody nie przyznano]

1953
Stary człowiek i morze (The Old Man and the Sea), Ernest Hemingway

1952
Bunt na okręcie (The Caine Mutiny), Herman Wouk (recenzja)

1951
The Town, Conrad Richter

1950
Droga na Zachód (The Way West), A. B. Guthrie, Jr. (recenzja)

1949
Guard of Honor, James Gould Cozzens

1948
Tales of the South Pacific, James A. Michener

1947
Gubernator (All the King's Men), Robert Penn Warren

1946
[Nagrody nie przyznano]

1945
A Bell for Adano, John Hersey

1944
Journey in the Dark, Martin Flavin

1943
Dragon's Teeth, Upton Sinclair

1942
In This Our Life, Ellen Glasgow

1941
[Nagrody nie przyznano. Jury kategorii Fiction zarekomendowało wyróżnienie powieści Ernesta Hemingwaya Komu bije dzwon (For Whom the Bell Talls). Mimo, że początkowo zarząd Nagrody zgodził się z tym wyborem, jednak rektor Columbia University Nicholas Murray Butler, który odebrał dzieło jako obraźliwe, przekonał jego członków do zmiany decyzji. (McDowell, Edwin. Publishing: Pulitzer Controversies. New York Times 11 May 1984: C26).]

1940
Grona gniewu (The Grapes of Wrath), John Steinbeck

1939
Roczniak (The Yearling), Marjorie Kinnan Rawlings

1938
The Late George Apley, John Phillips Marquand

1937
Przeminęło z wiatrem (Gone with the Wind), Margaret Mitchell

1936
Honey in the Horn, Harold L. Davis

1935
Now in November, Josephine Winslow Johnson

1934
Lamb in His Bosom, Caroline Miller

1933
The Store, T. S. Stribling

1932
Łaskawa Ziemia / Ziemia błogosławiona (The Good Earth), Pearl Sydenstricker Buck

1931
Years of Grace, Margaret Ayer Barnes

1930
Laughing Boy, Oliver Lafarge

1929
Scarlet Sister Mary, Julia Peterkin

1928
Most San Luis Rey (The Bridge of San Luis Rey), Thornton Wilder

1927
Early Autumn, Louis Bromfield

1926
Arrowsmith (Arrowsmith), Sinclair Lewis (odmówił przyjęcia)

1925
So Big, Edna Ferber

1924
The Able McLaughlins, Margaret Wilson

1923
One of Ours, Willa Cather

1922
Smuga słońca (Alice Adams), Booth Tarkington

1921
Wiek niewinności (The Age of Innocence), Edith Wharton

1920
[Nagrody nie przyznano]

1919
Wspaniałość Ambersonów (The Magnificent Ambersons), Booth Tarkington

1918
His Family, Ernest Poole

1917
[Nagrody nie przyznano]

Komentarze

  1. W tym roku wyszła Wspaniałość Ambersonów autorstwa
    Newton Booth Tarkington (na liście rok 1919)
    http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4879775/wspanialosc-ambersonow

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki wielkie za ten cynk, jak tylko dotrę do stacjonarnego komputera to uzupełnię. A i chyba nie odmówię sobie zakupu.

      Usuń

Publikowanie komentarza