Przejdź do głównej zawartości

James Ellroy, "Perfidia" - zapowiedź
6 grudnia 1941 roku. Stany Zjednoczone w przededniu  II wojny światowej. Ostatnie nadzieje na pokój gasną, gdy japońskie samoloty bombardują Pearl Harbor. Wybucha wojenna zawierucha. Wokół miasta Los Angeles, które do tej pory było bezpieczną przystanią dla lojalnych Amerykanów japońskiego pochodzenia, zaciska się pętla nienawiści. Pierwsi Japończycy trafiają do obozów internowania.

Makabryczne zabójstwo japońskiej rodziny ściąga na miejsce zbrodni trzech mężczyzn i jedną kobietę. William H. Parker jest kapitanem wydziału policji Los Angeles. Parker pozostaje w ostrym konflikcie z sierżantem Dudley’em Smithem - irlandzkim emigrantem, byłym zabójcą IRA i raczkującym spekulantem, pragnącym czerpać zyski z wojny. Hideo Ashida jest policyjnym chemikiem, a jednocześnie jedynym Japończykiem na liście płac policji Los Angeles. Kay Lake to poszukująca przygód nowicjuszka.

To niezwykła opowieść o II wojnie światowej i Los Angeles, jakiej James Ellroy wcześniej nie napisał. Autor ukazuje bohaterów stojących na krawędzi otchłani, a jednocześnie u progu wielkiego rozwoju Ameryki.

Perfidia opisuje ten moment w sposób, który zapiera dech w piersi.Równolegle "SD" wznawia "Czarną Dalię", poświęconą brutalnemu morderstwu z 1947 roku. To już trzecie wydanie tej napisanej 28 lat temu książki - dziś już klasyki. Otwiera ona tetralogię nazywaną "Kwartetem Los Angeles". No i test to jedna z najlepszych, najmocniejszych powieści wielkiego mistrza kryminału. 

Fenomenalne okładki, zwłaszcza "Dalia".

Komentarze

 1. Słowa Stephena Kinga świetnie podsumowują twórczość Ellroya. To bardzo mocne książki. Tak jak napisałem u Jane, przy lekturze "Koronkowej roboty" wyłonił się właśnie dawno temu już porzucony przeze mnie Ellroy. Póki co, mam na podorędziu "Requiem dla Browna" tegoż autora i planuję przeczytać.
  tommy z Samotni

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja znam tylko LA Quartet i trylogię USA Underworld (i za te siedem książek gotów jestem ufundować Ellroyowi pomnik), ale z tego co słyszałem, Ellroy sprzed "Czarnej Dahlii" jest znacznie słabszy niż ten po niej. Więc do pozostałych ciągnie mnie średnio - gdyby jeszcze były dostępne w bibliotekach w moim mieście, to prędzej, a że nie są, to czekam głównie na "Perfidię" i te dwie jeszcze nienapisane :-)

   Usuń

Prześlij komentarz