Przejdź do głównej zawartości

Larry McMurtry, "Na południe od Brazos" - patronat medialny "Za okładki płotem"

Z ogromną radością mogę poinformować nareszcie, że 25 października 2017 roku Wydawnictwo Vesper opublikuje BARDZO DŁUGO oczekiwane nowe wydanie "Na południe od Brazos" Larry'ego McMurtry'ego.

Od wydawcy:

Na październik szykujemy prawdziwą ucztę dla koneserów literatury współczesnej. Wznawiamy bowiem (po 26 latach od pierwszego w Polsce wydania) dzieło wybitne, powieść totalną, zdobywcę nagrody Pulitzera w 1985 roku czyli "Na południe od Brazos".

Larry McMurtry stworzył western z krwi i kości, zachwycający nawet tych, którzy westernów nie lubią, napisany z rozmachem, pełen mistrzowsko wykreowanych, wielowymiarowych postaci, uchwyconych w nad wyraz realistycznej, nieśpiesznej fabule. Książkę bez wad, literackie arcydzieło, które bawi, smuci, wzrusza, skłania do refleksji. 

Cieszę się po pierwsze, że po 26 latach od jej pierwszego polskiego wydania ta znakomita powieść ponownie trafia na polski rynek w klasycznym przekładzie Michała Kłobukowskiego, który w 1991 roku otrzymał za ten przekład Nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich. Wygórowane ceny pierwszej edycji na rynku wtórnym (od 85 do 249 zł!) jednoznacznie wskazują, że nowe wydanie było potrzebne. Tym bardziej, że w tamtym czasie przeszła bez większego echa (ale nie było Internetu!), dopiero w późniejszych latach zdobywając coraz szersze grono wielbicieli. Część z nich miałem przyjemność gościć na poświęconym tej książce fanpage'u. Przy czym, jak wciąż przekonuję się surfując po Internecie, jest ich znacznie więcej.

Po drugie wspaniale, że Wydawca podszedł do niej z pomysłem oraz wielką pieczołowitością, na jaką moim zdaniem dzieło to w pełni zasługuje. Dzięki temu czytelnik otrzyma "Brazos+" w kształcie będącym ewenementem wśród światowych edycji tej książki. Polskie wydanie zostało wzbogacone o wkładkę z unikalnymi materiałami ilustracyjnymi, a pochodzącymi z dwóch wyjątkowych źródeł (więcej o materiałach tych napiszę niebawem). Jak przekonacie się w październiku, świetnie harmonizuje się z nimi piękna, klimatyczna okładka autorstwa Juliusza Zujewskiego. 

Ponadto - last but not least - "Brazos" A. D. 2017 zawierać będzie dodatek w postaci posłowia przybliżającego różne aspekty i niuanse - zarówno zawarte w samej książce, jak i wynikające z kontekstów zewnętrznych - literackich i historycznych. Tego typu opracowania w przypadku literatury współczesnej są rzadkością. Mam wielką satysfakcję, że Wydawca zwrócił się z tym właśnie do mnie i dał mi możliwość podzielenia się w ten wyjątkowy sposób wiedzą na temat dzieła McMurtry'ego. Do tej pory pisarz ten doczekał się w Polsce tylko jednego szerszego opracowania - był to artykuł Tomasza Jopkiewicza pt. "Nie ma raju w Montanie", opublikowany w 1995 roku w miesięczniku "Film". Mam nadzieję, że tekst "Western jako powieść totalna" wypełni tę lukę.

Kiedyś, pożyczając po raz kolejny mój rozpadający się egzemplarz ze słynnej "białej serii" PIW, marzyło mi się solidne, jak mówi młodzież - "wypasione" wydanie "Brazos". Wygląda na to, że marzenie to właśnie się spełnia. Jednak w nawet w najśmielszych rojeniach nie przyszło mi do głowy, że będę brał w tym udział. Jest to dla mnie osobiście wielka radość i puenta wieloletniej fascynacji: westernem, pisarstwem McMurtry'ego i nade wszystko - tą konkretną powieścią.

Blog "Za okładki płotem" jest jednym z patronów medialnych tego wydania. Zapraszam więc do śledzenia i samego bloga i jego profilu na Facebooku. Do październikowej premiery planuję szereg publikacji związanych z przygotowywaną edycją.Komentarze

 1. Świetna wiadomość, aż chce się napisać: WRESZCIE! Na pewno kupię. Z jednej strony to dobrze, że (dopiero) na jesieni - wakacje upłyną mi pod znakiem innych tytułów w ramach literatury amerykańskiej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratulacje i pełen szacun :)

  Mam tylko jedno pytanie. Czy tak wypasione wydanie tej książki będzie dostępne cenowo dla przeciętnego zjadacza chleba?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najtańsze nie będzie, ale wydawca dokłada wszelkich starań by była ona do przełknięcia, zwłaszcza w jego księgarni internetowej.

   Usuń

Prześlij komentarz