Przejdź do głównej zawartości

Skontrum 2020

Krótkie podsumowanie roku minionego rok temu :-) 
Graficzny wizerunek mojego roku czytelniczego można zobaczyć na GoodReads. Z 23 przeczytanych książek recenzji doczekało się tylko pięć - między innymi dlatego, że rcenzuję tylko literaturę piękną, a czytam jednak nie tylko literaturę piękną, no i w 2020 roku było tej niepięknej całkiem sporo :-) Najlepszą lekturę z tego okresu anonsowałem już kiedyś na FB, za to o wyróżnionej mowy nie było.  Ogółem dzięki starannej selekcji lektur "na wejściu" z siódemki przeczytanych powieści trzy tytuły oceniłem na 5,5, a cztery pozostałe - na 5,0 (w skali 1-6). Wszystkie recenzje z 2020 roku można znależć klikając w ten link.


NAJLEPSZA LEKTURA 2020 ROKU: 


Michael Chabon - Niesamowite przygody Kavaliera i Claya

Brawurowa podróż przez amerykańską popkulturę lat 30. do 50., pełna humoru i swoistej czułości, a także niewolna od tragizmu i zadumy nad relacją biografii artysty z jego dziełami. Jest to jednocześnie 24. przeczytana przeze mnie powieść uhonorowana Nagrodą Pulitzera - i plasuje się zdecydowanie w czołówce tej gromadki.

Recenzja: Strażnicy popkultury


WYRÓŻNIENIE:

Marcin Wicha - Wielka Księga Klary

Autora tej pozycji przedstawiać nie trzeba - jest wystarczająco rozpoznawalny jako twórca literatury najzupełniej dorosłej. Natomiast W.K.K. zbiera w jednym woluminie dwa wznowienia i jedną książkę nową. Kapitalny zmysł obserwacyjny i karkołomne (ale nie przegięte) poczucie humoru pozwoliło mu stworzyć ksiązkę, przy której zarykiwaliśmy się z Młodą, wówczas dziewięcioletnią, ze śmiechu. Nie zawsze w tych samych momentach - choć przeważnie owszem. Klara dała nam tez asumpt do kilku wyluzowanych rozmów o relacjach międzyludzkich w różnym ujęciu wiekowym: w "pionie" i w "poziomie" (rówieśniczo). Generalnie jest to dla nas obojga jedna z najbardziej pamiętnych wspólnych lektur - zabawna i niegłupia. Classic subito :-) 


No i to by było na tyle. Z wszelkiego planowania się wyluzowałem, choć lubię myśleć, że na jednej powieści Crummeya, McMurtry'ego, Doctorowa (do cyklu) i Ellroya znajdzie się miejsce w każdym kolejnym roku :-)  


 Obecnie powoli ale systematycznie podganiam recenzje z 2021 r. i klecę bieżące - stay tuned!

Komentarze