Przejdź do głównej zawartości

Trzecie wydanie "Tajemnic Los Angeles" Jamesa Ellroya

W zapowiedziach wydawnictwa Sonia Draga pojawiło się wznowienie najlepszej, moim zdaniem, policyjnej powieści wszech czasów. Żeby nie powielać blurbów z okładki, zacytuję na zachętę opinię recenzenta, z którego zdaniem zgadzam się najczęściej - czyli własną :-):

Miasto Aniołów, lata 50. Trzech skrajnie różnych policjantów: mało lotny brutal, cyniczny karierowicz i pryncypialny idealista. I kilka splątanych ze sobą śledztw. W tle - blichtr Fabryki Snów, narkotyki, korupcja, gwiazdy kina i luksusowe prostytutki (przy czym dwie ostatnie kategorie łatwo pomylić). Mroczna i brutalna, przesiąknięta cynizmem proza Ellroya otrzymała tu swoją najdoskonalszą postać. Potrójna perspektywa pozwoliła na koronkową, rozbudowaną konstrukcję fabuły, a trójka bohaterów - na pogłębienie portretów bohaterów wziętych z tradycji noir, z których każdy w toku opowieści przejdzie bolesną metamorfozę. Na dokładkę sceny przesłuchań są chyba najlepsze w całej literaturze kryminalnej.


Ciekawostka: okładka
sprzed tygodnia
Powieść stanowi trzeci tom cyklu "LA Quartet" (pozostałe to "Czarna Dalia", "Wielkie nic" i "Biała gorączka"), ale każdy z nich stanowi autonomiczną całość, bo łączy je raczej drugi plan i tło - niż plan pierwszy. Książka doczekała się też kongenialnej ekranizacji (7 nominacji do Oscara i dwie statuetki - w tym za scenariusz). 

Gorąco polecam. Planowana data wydania według wydawcy - 6 VI; według Empiku - 13 VI. Swoją drogą ciekawe, co Sonia Draga pocznie dalej z Ellroyem - czy wyda pozycje dotychczas niewydane, czy pójdzie we wznowienia... Mam też na dzieję, ze Draga ma jaką taką siłę przebicia na rynku, bo z dostępnością ellroyowskich wydań C&T było bardzo, ale to BARDZO różnie...

Na zaostrzenie apetytu jeszcze zwiastun wspomnianego filmu:

Komentarze

  1. Widzę że teraz Sonia draga przejęła prawa wydawnicze książek Ellroya na terenie Polski. Wg mnie to lepiej, książki są wydawane ładniej, z wyraźniejszą farbą drukarska na papierze lepszym jakościowo.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz